Saturday's Minnesota prep football scores

Here's who advanced Saturday.

Posted: Oct. 28, 2018 8:55 AM

Sectionals=

Semifinals=

AAAAA Section 1=

Northfield 25, Rochester Century 15

Owatonna 63, Rochester Mayo 28

AAAAA Section 2=

Chaska 35, Waconia 14

Mankato West 34, Chanhassen 14

AAAAA Section 3=

Hastings 14, Park (Cottage Grove) 0

St. Thomas Academy 47, Apple Valley 0

AAAAA Section 4=

Mahtomedi 50, St. Paul Highland Park 30

Tartan 55, St. Paul Central 0

AAAAA Section 5=

Robbinsdale Cooper 35, St. Louis Park 7

Spring Lake Park 26, Irondale 17

AAAAA Section 6=

Elk River 40, Monticello 28

Sauk Rapids-Rice 20, St. Cloud Tech 16

AAAAA Section 7=

Andover 28, St. Francis 14

Cambridge-Isanti 55, Chisago Lakes 35

AAAAA Section 8=

Bemidji 40, Moorhead 21

Brainerd 35, Alexandria 7

AAAA Section 1=

Faribault 26, Kasson-Mantorville 14

Winona 42, Albert Lea 14

AAAA Section 2=

Dassel-Cokato 10, Marshall 7

Waseca 48, Hutchinson 20

AAAA Section 3=

South St. Paul 21, Simley 14

St. Paul Johnson 28, Hill-Murray 0

AAAA Section 4=

Fridley 42, DeLaSalle 20

St. Anthony 33, Columbia Heights 7

AAAA Section 5=

Benilde-St. Margaret's 35, Providence Academy 34, OT

SMB-Wolfpack 19, Orono 15

AAAA Section 6=

Delano 19, Big Lake 13

Zimmerman 15, Becker 13

AAAA Section 7=

Cloquet 35, Duluth Denfeld 26

Hermantown 21, North Branch 6

AAAA Section 8=

Detroit Lakes 14, Rocori 0

Willmar 47, St. Cloud Apollo 8

AAA Section 1=

Dover-Eyota 32, Byron 14

Rochester Lourdes 41, Pine Island 21

AAA Section 2=

Holy Family Catholic 40, Glencoe-Silver Lake 7

Jordan 50, Rockford 8

AAA Section 3=

Fairmont 21, St. Peter 12

Jackson County Central 30, Tri-City United 9

AAA Section 4=

Cannon Falls 36, Breck 27

St. Croix Lutheran 43, Lake City 21

AAA Section 5=

Annandale 22, Milaca 6

Mora 40, Spectrum 14

AAA Section 6=

New London-Spicer 27, Albany 0

Pierz 50, Melrose 13

AAA Section 7=

Greenway/Nashwauk-Keewatin 22, Proctor 16

Two Harbors 14, Esko 0

AAA Section 8=

East Grand Forks 14, Dilworth-Glyndon-Felton 8

Perham 54, Pequot Lakes 33

AA Section 1=

Caledonia 44, Lewiston-Altura 19

Chatfield 42, Triton 14

AA Section 2=

New Richland-H-E-G 49, LeSueur-Henderson 0

Waterville-Elysian-Morristown 35, St. Clair 13

AA Section 3=

Pipestone 35, Tracy-Milroy-Balaton 0

Redwood Valley 35, G-F-W 14

AA Section 4=

Minneapolis North 32, Maple Lake 8

St. Agnes 34, Concordia Academy 7

AA Section 5=

Minnewaska 21, Atwater-Cosmos-Grove City 7

Paynesville 46, Eden Valley-Watkins 0

AA Section 6=

Osakis 21, Breckenridge 20

Pillager 28, Morris Area/Chokio-Alberta 7

AA Section 7=

Moose Lake/Willow River 39, Mesabi East 8

Royalton 13, Aitkin 0

AA Section 8=

Barnesville 53, Roseau 0

Hawley 50, Warroad 30

A Section 1=

Blooming Prairie 56, Southland 0

Goodhue 20, Rushford-Peterson 7

A Section 2=

AC/GE 52, Randolph 12

United South Central 36, Bethlehem Academy 20

A Section 3=

Murray County Central 45, Minnesota Valley Lutheran 20

Springfield 29, New Ulm Cathedral 22

A Section 4=

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 28, Kimball 12

Lester Prairie/Holy Trinity Co-op 20, Mayer-Lutheran 15

A Section 5=

BOLD 68, Ortonville 7

Minneota 35, Dawson-Boyd 14

A Section 6=

Ada-Borup/Norman County West 42, Pelican Rapids 22

Ottertail Central 47, Walker-Hackensack-Akeley 7

A Section 7=

Blackduck 36, Braham 20

Deer River 27, Hinckley-Finlayson 6

A Section 8=

Mahnomen/Waubun 31, Fertile-Beltrami 6

Polk County West 34, Red Lake County 6

9 Man Section 1=

Houston 36, Grand Meadow 14

Spring Grove 42, Mabel-Canton 14

9 Man Section 2=

Ogilvie 20, Buffalo Lake-Hector-Stewart 15

Russell-Tyler-Ruthton 44, Red Rock Central 16

9 Man Section 3=

Hills-Beaver Creek 39, Edgerton/Ellsworth 22

Mountain Lake Co-op 55, Nicollet 12

9 Man Section 4=

Underwood 12, Wheaton/Herman-Norcross 6

Verndale 36, Hancock 29

9 Man Section 5=

Cromwell 57, Carlton 14

South Ridge 41, Floodwood 6

9 Man Section 6=

NCEUH 34, Rothsay 8

Win-E-Mac 38, Nevis 6

9 Man Section 7=

Cook County 36, North Woods 16

Mountain Iron-Buhl 56, Littlefork-Big Falls 6

9 Man Section 8=

Kittson County Central 22, Kelliher/Northome 16

Stephen-Argyle 22, Goodridge/Grygla-Gatzke 16

Article Comments

Mason City
Clear
52° wxIcon
Hi: 74° Lo: 50°
Feels Like: 52°
Albert Lea
Clear
54° wxIcon
Hi: 71° Lo: 49°
Feels Like: 54°
Austin
Clear
55° wxIcon
Hi: 73° Lo: 50°
Feels Like: 55°
Charles City
Clear
55° wxIcon
Hi: 75° Lo: 50°
Feels Like: 55°
Rochester
Clear
51° wxIcon
Hi: 71° Lo: 47°
Feels Like: 51°
One more nice day before storms.
KIMT Radar
KIMT Eye in the sky

Latest Video

Image

New jail in Cresco

Image

North Iowa Band Festival Parade

Image

Two democratic women hoping to be president stop in North Iowa

Image

Section baseball playoff highlights from Saturday

Image

Tracking an Awesome Sunday Forecast

Image

The 81st North Iowa Band Festival

Image

Band Festival beer drinking laws change

Image

Chris Nelson's weekend forecast: Storms may return late Sunday

Image

Local sports highlights from Friday

Image

The Horse God Built

Community Events