Next stop: State tournament

Highlights and statewide scores from Thursday.

Posted: Mar 5, 2020 11:39 PM

MINNESOTA BOYS PREP BASKETBALL

4A Section 3

Quarterfinal

Apple Valley 66, Eagan 51

Eastview 103, Park (Cottage Grove) 63

Lakeville North 79, Hastings 38

Rosemount 73, Burnsville 41

2A Section 2

Quarterfinal

Blue Earth Area 59, Maple River 52

Jordan 79, Glencoe-Silver Lake 73, OT

Minnesota Valley Lutheran 77, Belle Plaine 45

Waseca 83, Janesville-Waldorf-Pemberton 52

2A Section 3

Quarterfinal

Fairmont 61, Luverne 59

Jackson County Central 70, Pipestone 54

Minnewaska 52, Paynesville 46

Redwood Valley 66, Morris Area/Chokio-Alberta 65

2A Section 4

Second Round

St. Agnes 64, New Life Academy 54

St. Paul Academy 76, Mounds Park Academy 30

St. Paul Humboldt 65, Hiawatha Collegiate 52

St. Paul Washington 84, Metro Schools College Prep 75

2A Section 5

First Round

Holy Family Catholic 62, Providence Academy 60

Litchfield 59, Dassel-Cokato 41

Maranatha Christian 71, Breck 54

Southwest Christian (Chaska) 63, Howard Lake-Waverly-Winsted 47

Watertown-Mayer 64, Brooklyn Center 52

2A Section 6

Second Round

Annandale 65, Sauk Centre 45

Eden Valley-Watkins 75, Foley 46

Holdingford 78, Albany 68

Melrose 62, Rush City 34

Mora 82, Spectrum 64

Osakis 72, Long Prairie-Grey Eagle 39

Pine City 75, Milaca 62

St. Cloud Cathedral 50, Maple Lake 37

2A Section 7

First Round

Duluth Marshall 93, Mesabi East 48

Greenway 80, Eveleth-Gilbert 61

Moose Lake/Willow River 75, Pillager 54

Pequot Lakes 72, Aitkin 48

Pierz 81, Crosby-Ironton 66

Proctor 55, International Falls 47

Virginia 94, Two Harbors 67

2A Section 8

First Round

Barnesville 70, Breckenridge 52

Dilworth-Glyndon-Felton 71, Crookston 51

East Grand Forks 79, Roseau 33

Fergus Falls 70, Menahga 31

Pelican Rapids 72, Wadena-Deer Creek 54

Perham 86, Frazee 57

Thief River Falls 72, Hawley 65

Warroad 64, Bagley 44

1A Section 2

Quarterfinal

BOLD 98, Sleepy Eye St. Mary's 85

New Ulm Cathedral 65, Mayer-Lutheran 59

Springfield 79, Mountain Lake Area 74

Waterville-Elysian-Morristown 71, Nicollet 66

1A Section 3

Quarterfinal

Central Minnesota Christian 72, Dawson-Boyd 47

Lac qui Parle Valley 62, MACCRAY 52

Southwest Minnesota Christian 94, Hills-Beaver Creek 49

Westbrook-Walnut Grove 73, Adrian 54

1A Section 4

Second Round

Avail Academy 93, High School for Recording Arts 68

Liberty Classical 84, Community of Peace 82

PACT Charter 71, Eagle Ridge Academy Charter 44

Trinity 50, Heritage Christian Academy 45

1A Section 5

Second Round

Belgrade-Brooten-Elrosa 54, Sebeka 53

Cromwell 64, Swanville 52

East Central 68, Onamia 63, OT

Hinckley-Finlayson 55, Barnum 48

Nevis 89, Bertha-Hewitt 31

Pine River-Backus 69, Verndale 59

St. John's Prep 69, Upsala 65

Walker-Hackensack-Akeley 60, Browerville/Eagle Valley 38

1A Section 6

Second Round

Ashby 49, Brandon-Evansville 45

Hancock 61, Battle Lake 44

Henning 82, Rothsay 32

Mahnomen/Waubun 64, Hillcrest Lutheran 47

NCEUH 70, Park Christian 51

New York Mills 55, Lake Park-Audubon 54

Parkers Prairie 74, Wheaton/Herman-Norcross 51

West Central 89, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 53

1A Section 8

Second Round

Ada-Borup 57, Stephen-Argyle 44

Badger-Greenbush-Middle River 51, Sacred Heart 49

Blackduck 41, Fosston 40

Cass Lake-Bena 75, Goodridge/Grygla-Gatzke 31

Fertile-Beltrami 53, Warren-Alvarado-Oslo 30

Kittson County Central 68, Red Lake County 63

Red Lake 69, Kelliher/Northome 65

Win-E-Mac 68, Clearbrook-Gonvick 47

MINNESOTA GIRLS PREP BASKETBALL

4A Section 4

Championship

Stillwater 83, East Ridge 37

4A Section 5

Championship

Park Center 68, Centennial 52

4A Section 6

Championship

Hopkins 86, Wayzata 76

4A Section 7

Championship

Cambridge-Isanti 59, Forest Lake 50

4A Section 8

Championship

St. Michael-Albertville 70, Maple Grove 52

3A Section 2

Championship

Waconia 61, Marshall 50

3A Section 3

Championship

Simley 69, St. Paul Como Park 53

3A Section 4

Championship

DeLaSalle 62, Hill-Murray 31

3A Section 5

Championship

Becker 71, Monticello 44

3A Section 6

Championship

Holy Angels 72, Orono 50

3A Section 7

Championship

Hermantown 45, Hibbing 43

3A Section 8

Championship

Alexandria 63, Bemidji 51

1A Section 1

Championship

Fillmore Central 69, Blooming Prairie 56

1A Section 7

Championship

Cromwell 68, Mountain Iron-Buhl 43

2A Section 1

Championship

Rochester Lourdes 50, Goodhue 46

Minnesota Coronavirus Cases

Data is updated nightly.

Cases: 604406

Reported Deaths: 7629
CountyCasesDeaths
Hennepin1249281777
Ramsey52501896
Dakota46829470
Anoka42767458
Washington27423291
Stearns22555224
St. Louis18138313
Scott17550135
Wright16374149
Olmsted13397102
Sherburne1201695
Carver1067248
Clay826092
Rice8200110
Blue Earth762544
Crow Wing681794
Kandiyohi667985
Chisago619852
Otter Tail585884
Benton582998
Goodhue483874
Douglas475481
Mower470633
Winona461351
Itasca459463
Isanti439964
McLeod430561
Morrison424862
Beltrami407861
Nobles407650
Steele397916
Polk389072
Becker386755
Lyon363853
Carlton352856
Freeborn346933
Pine335023
Nicollet331245
Mille Lacs311954
Brown307840
Le Sueur297326
Cass286132
Todd285633
Meeker263342
Waseca238023
Martin235332
Roseau211221
Wabasha20783
Hubbard196641
Dodge18783
Renville182446
Redwood176539
Houston174616
Cottonwood167124
Wadena163323
Fillmore157410
Faribault154719
Chippewa154038
Pennington153820
Kanabec146828
Sibley146810
Aitkin138937
Watonwan13579
Rock128719
Jackson122612
Pipestone116726
Yellow Medicine114920
Pope11306
Murray107110
Swift106918
Koochiching95417
Stevens92411
Clearwater89016
Marshall88817
Lake83220
Wilkin83213
Lac qui Parle75622
Big Stone6044
Grant5948
Lincoln5853
Mahnomen5669
Norman5479
Kittson49022
Unassigned48393
Red Lake4017
Traverse3775
Lake of the Woods3453
Cook1720

Iowa Coronavirus Cases

Data is updated nightly.

Cases: 371050

Reported Deaths: 6051
CountyCasesDeaths
Polk58259640
Linn21218339
Scott20307248
Black Hawk16139312
Woodbury15238230
Johnson1461985
Dubuque13509211
Dallas1128899
Pottawattamie11225174
Story1071448
Warren583891
Clinton561593
Cerro Gordo554093
Sioux517474
Webster515794
Muscatine4882106
Marshall486676
Des Moines467472
Wapello4338122
Buena Vista426940
Jasper421172
Plymouth403181
Lee382356
Marion366076
Jones300957
Henry294637
Bremer288461
Carroll286952
Boone268634
Crawford268440
Benton259855
Washington257251
Dickinson249344
Mahaska232651
Jackson225242
Clay216727
Kossuth216166
Tama211971
Delaware211143
Winneshiek198635
Page194522
Buchanan193833
Cedar192423
Hardin187444
Fayette186643
Wright186040
Hamilton181951
Harrison180073
Clayton171157
Butler166335
Madison164619
Mills163824
Floyd163442
Cherokee159338
Lyon158841
Poweshiek157036
Allamakee152952
Hancock150334
Iowa149824
Winnebago144531
Cass139255
Calhoun138913
Grundy137333
Emmet135841
Jefferson133435
Shelby131537
Sac130920
Union130035
Louisa129849
Appanoose129049
Mitchell126643
Chickasaw124817
Franklin123523
Guthrie123332
Humboldt119626
Palo Alto113623
Howard104922
Montgomery103638
Clarke100924
Keokuk96732
Monroe96431
Unassigned9560
Ida91535
Adair87332
Pocahontas85822
Davis85225
Monona82931
Osceola78916
Greene78011
Lucas77923
Worth7618
Taylor66812
Fremont6269
Decatur6169
Ringgold56424
Van Buren56418
Wayne54423
Audubon53411
Adams3444
Rochester
Cloudy
60° wxIcon
Hi: 81° Lo: 59°
Feels Like: 60°
Mason City
Cloudy
63° wxIcon
Hi: 82° Lo: 63°
Feels Like: 63°
Albert Lea
Cloudy
63° wxIcon
Hi: 81° Lo: 62°
Feels Like: 63°
Austin
Cloudy
63° wxIcon
Hi: 82° Lo: 61°
Feels Like: 63°
Charles City
Cloudy
64° wxIcon
Hi: 79° Lo: 64°
Feels Like: 64°
Sunshine to start the workweek
KIMT Radar
KIMT Eye in the sky

Community Events