SEVERE WX : Winter Weather Advisory View Alerts
CLOSINGS: View Closings

Minnesota section wrestling team finals

Which area team is heading to the state tournament?

Posted: Feb 15, 2020 10:46 PM

ROCHESTER, Minnesota - Today we found out which area teams are heading to the state tournament. For the first time since 2005, GMLOS (Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Southland) is heading to the XCel Energy Center. 

In Section 1AA, Kasson-Mantorville fell to Simley. Mayo fell to Northfield in the 1AAA semifinals. Owatonna upset the Raiders in the finals. 

Section 1A Semifinals

Dover-Eyota defeated Zumbrota-Mazeppa 31-22 

106 - Brodie Kellen (Dover-Eyota) over Lucas Schiell (Zumbrota-Mazeppa) Dec 5-1
113 - Ben Murray (Zumbrota-Mazeppa) over Bolton Thesing (Dover-Eyota) Maj 8-0
120 - Michael Majerus (Zumbrota-Mazeppa) over Jacob Dessner (Dover-Eyota) Dec 8-5
126 - Luke Krier (Zumbrota-Mazeppa) over Landon Lehnertz (Dover-Eyota) SV-1 3-1
132 - Gavin Gust (Dover-Eyota) over John Poulin (Zumbrota-Mazeppa) Dec 5-2
138 - Taylor DeFrang (Dover-Eyota) over Beau Jurrens (Zumbrota-Mazeppa) Dec 7-3
145 - Cole Poncelet (Zumbrota-Mazeppa) over Treyton Thesing (Dover-Eyota) Dec 3-0
152 - Maverick Whitethorn (Dover-Eyota) over Isaiah O'Reilly (Zumbrota-Mazeppa) Fall 1:06
160 - Tyler Shea (Dover-Eyota) over Kyle Cloutier (Zumbrota-Mazeppa) Dec 3-1
170 - Tyler Mix (Dover-Eyota) over Tanner Mancilman (Zumbrota-Mazeppa) Maj 15-1
182 - Gavin Dabelstein (Dover-Eyota) over Macallister Bengtson (Zumbrota-Mazeppa) Fall 2:33
195 - Gabe Tupper (Zumbrota-Mazeppa) over Jackson Duellman (Dover-Eyota) Fall 5:09
220 - Ethan Kovars (Zumbrota-Mazeppa) over Reece Lemke (Dover-Eyota) Dec 3-0
285 - Spencer Welsh (Dover-Eyota) over Jack Haglund (Zumbrota-Mazeppa) Dec 5-3

Grand Meadow-Leroy-Ostrander-Southland defeated Chatfield 36-35
106 - Anthony Romero (Grand Meadow-Leroy-Ostrander-Southland) over Carson Rowland (Chatfield) Fall 0:22
113 - Cohen Wiste (Grand Meadow-Leroy-Ostrander-Southland) over Lukas Carrier (Chatfield) Dec 7-2
120 - Cael Bartels (Chatfield) over Cael Gilbert (Grand Meadow-Leroy-Ostrander-Southland) Maj 18-5
126 - Kail Schott (Chatfield) over James Jacobsen (Grand Meadow-Leroy-Ostrander-Southland) Dec 5-2
132 - Lucas Winfield (Grand Meadow-Leroy-Ostrander-Southland) over Cody Guenther (Chatfield) Fall 3:42
138 - Donavon Felten (Grand Meadow-Leroy-Ostrander-Southland) over Thad Evans (Chatfield) Fall 2:58
145 - Tate Karver (Chatfield) over Corbin Ludemann (Grand Meadow-Leroy-Ostrander-Southland) Maj 12-3
152 - Seth Goetzinger (Chatfield) over Rece Voigt (Grand Meadow-Leroy-Ostrander-Southland) Fall 4:46
160 - Christian Jacobsen (Grand Meadow-Leroy-Ostrander-Southland) over Luke Irhke (Chatfield) Fall 1:10
170 - Campbell Berg (Chatfield) over Daniel Smith (Grand Meadow-Leroy-Ostrander-Southland) Fall 2:26
182 - Noah Sayles (Grand Meadow-Leroy-Ostrander-Southland) over Grady Schott (Chatfield) Dec 14-7
195 - Cameron Sneed (Grand Meadow-Leroy-Ostrander-Southland) over Isaiah Froese (Chatfield) Fall 2:43
220 - Hunter VanDyke (Chatfield) over Aaron Mork (Grand Meadow-Leroy-Ostrander-Southland) Fall 0:22
285 - Aj Karver (Chatfield) over Colten Gardner (Grand Meadow-Leroy-Ostrander-Southland) Fall 0:19

Section 1A Final:

Grand Meadow-Leroy-Ostrander-Southland defeated Dover-Eyota 43-30
106 - Anthony Romero (Grand Meadow-Leroy-Ostrander-Southland) over Brodie Kellen (Dover-Eyota) Fall 5:26
113 - Cohen Wiste (Grand Meadow-Leroy-Ostrander-Southland) over Bolton Thesing (Dover-Eyota) Fall 1:20
120 - James Jacobsen (Grand Meadow-Leroy-Ostrander-Southland) over Jacob Dessner (Dover-Eyota) Dec 4-1
126 - Landon Lehnertz (Dover-Eyota) over Wes Soltau (Grand Meadow-Leroy-Ostrander-Southland) Fall 2:33
132 - Gavin Gust (Dover-Eyota) over Lucas Winfield (Grand Meadow-Leroy-Ostrander-Southland) Fall 2:35
138 - Taylor DeFrang (Dover-Eyota) over Corbin Ludemann (Grand Meadow-Leroy-Ostrander-Southland) Fall 3:42
145 - Donavon Felten (Grand Meadow-Leroy-Ostrander-Southland) over Treyton Thesing (Dover-Eyota) Fall 5:02
152 - Rece Voigt (Grand Meadow-Leroy-Ostrander-Southland) over Maverick Whitethorn (Dover-Eyota) Dec 4-1
160 - Christian Jacobsen (Grand Meadow-Leroy-Ostrander-Southland) over Tyler Shea (Dover-Eyota) Fall 0:00
170 - Daniel Smith (Grand Meadow-Leroy-Ostrander-Southland) over Tyler Mix (Dover-Eyota) Maj 12-1
182 - Noah Sayles (Grand Meadow-Leroy-Ostrander-Southland) over Gavin Dabelstein (Dover-Eyota) Dec 10-4
195 - Cameron Sneed (Grand Meadow-Leroy-Ostrander-Southland) over Jackson Duellman (Dover-Eyota) Fall 1:23
220 - Reece Lemke (Dover-Eyota) over Aaron Mork (Grand Meadow-Leroy-Ostrander-Southland) Fall 0:30
285 - Spencer Welsh (Dover-Eyota) over Colten Gardner (Grand Meadow-Leroy-Ostrander-Southland) Fall 0:26

Section 1AA Semifinals: 

Kasson-Mantorville defeated Lake City 45-12
106 - Luke Swanson (Kasson-Mantorville) over Nate Evans (Lake City) Dec 7-2
113 - Keyan Laganiere (Kasson-Mantorville) over Jonathan Harvey (Lake City) Dec 6-0
120 - Jonathan Harvey (Lake City) over Keyan Laganiere (Kasson-Mantorville) Fall 3:31
126 - Giovanni Ruffo (Kasson-Mantorville) over Nash Nelson (Lake City) TF 15-0
132 - Logan Vaughan (Kasson-Mantorville) over Luke Skifton (Lake City) Dec 9-8
138 - Mason West (Lake City) over Henry Paulson (Kasson-Mantorville) Fall 3:21
145 - Tanner Paulson (Kasson-Mantorville) over Joe Kozlowski (Lake City) Dec 7-4
152 - Carlos Ruffo (Kasson-Mantorville) over Luke Becker (Lake City) TF 17-2
160 - Kail Wynia (Kasson-Mantorville) over Derek Meincke (Lake City) UTB 5-4
170 - Bennett Berge (Kasson-Mantorville) over Dominic Goihl-Krier (Lake City) TF 19-2
182 - Patrick Kennedy (Kasson-Mantorville) over Ethan Roberson (Lake City) Fall 0:20
195 - Jackson Kennedy (Kasson-Mantorville) over Thomas Frank (Lake City) Dec 5-2
220 - Reed Parrish (Kasson-Mantorville) over Unknown (Unattached) Forf
285 - Anthony Moe-Tucker (Kasson-Mantorville) over Max Balow (Lake City) Dec 8-3

Section 1AA Final:

Simley defeated Kasson-Mantorville 46-19
106 - Cash Raymond (Simley) over Dominic Mann (Kasson-Mantorville) Maj 16-4
113 - Cory Primeau (Simley) over Joseph Kennedy (Kasson-Mantorville) SV-1 14-10
120 - Reid Nelson (Simley) over Preston Hitterdal (Kasson-Mantorville) Fall 1:52
126 - Chase DeBlaere (Simley) over Giovanni Ruffo (Kasson-Mantorville) Fall 1:26
132 - Logan Vaughan (Kasson-Mantorville) over James Diaz Lopez (Simley) TF 19-4
138 - Cael Berg (Simley) over Henry Paulson (Kasson-Mantorville) Fall 1:28
145 - Ryan Sokol (Simley) over Tanner Paulson (Kasson-Mantorville) TF 20-5
152 - Carlos Ruffo (Kasson-Mantorville) over Travis Dohmen (Simley) Dec 5-3
160 - Landan Duval (Simley) over Kail Wynia (Kasson-Mantorville) Dec 11-4
170 - Bennett Berge (Kasson-Mantorville) over Marshall Spychalla (Simley) Fall 2:52
182 - Nolan Wanzek (Simley) over Jackson Kennedy (Kasson-Mantorville) Dec 3-2
195 - Patrick Kennedy (Kasson-Mantorville) over Gavin Nelson (Simley) TF 22-7
220 - Quayin Short (Simley) over Reed Parrish (Kasson-Mantorville) Maj 9-0
285 - Bennett Tabor (Simley) over Anthony Moe-Tucker (Kasson-Mantorville) Fall 2:29

Section 1AAA Semifinals:

Northfield defeated Rochester Mayo 55-9
106 - Calder Sheehan (Rochester Mayo) over Brody Gorr (Northfield) Dec 8-4
113 - Beau Murphy (Northfield) over Kai Kobayashi (Rochester Mayo) Maj 10-0
120 - Jake Messner (Northfield) over Ben Timmerman (Rochester Mayo) Fall 0:58
126 - Chase Murphy (Northfield) over Riku Kobayashi (Rochester Mayo) TF 16-0
132 - Marshall Peters (Rochester Mayo) over Sam Holman (Northfield) UTB 6-5
138 - Gavin Anderson (Northfield) over Ian Funk (Rochester Mayo) Fall 1:01
145 - Drew Woodley (Northfield) over Luiz Gasca (Rochester Mayo) TF 16-0
152 - Ethan Johnson (Northfield) over Dylan Peper (Rochester Mayo) Maj 14-3
160 - Jayce Barron (Northfield) over Ethan Smith (Rochester Mayo) Dec 4-3
170 - Nickolas Mikula (Northfield) over Sam Allen (Rochester Mayo) Maj 20-10
182 - Jack Holman (Northfield) over Dylan Hughes (Rochester Mayo) Fall 3:22
195 - Ethan Vanderwaerdt (Rochester Mayo) over Quinn Ertz (Northfield) Dec 6-5
220 - David Tonjum (Northfield) over Dedric Burger (Rochester Mayo) Fall 5:01
285 - Nick Lopez (Northfield) over Unknown (Unattached) Forf

Section 1AAA Final: 

Owatonna defeated Northfield 28-27
106 - Cael Robb (Owatonna) over Brody Gorr (Northfield) Fall 3:59
113 - Beau Murphy (Northfield) over Owen Thorn (Owatonna) Dec 9-2
120 - Jake Messner (Northfield) over Yves Evillard (Owatonna) Dec 10-5
126 - Chase Murphy (Northfield) over Kanin Hable (Owatonna) Dec 2-1
132 - Sam Holman (Northfield) over Chase Dallman (Owatonna) Dec 3-2
138 - Drew Woodley (Northfield) over Jacob Reinardy (Owatonna) Dec 8-2
145 - Jerez Autridge (Owatonna) over Gavin Anderson (Northfield) Dec 4-1
152 - Jayce Barron (Northfield) over Andrew Nirk (Owatonna) Dec 5-3
160 - Landen Johnson (Owatonna) over Ethan Johnson (Northfield) Maj 17-6
170 - Kaden Nelson (Owatonna) over Unknown (Unattached) Forf
182 - Nickolas Mikula (Northfield) over Matt Seykora (Owatonna) Dec 8-2
195 - Quincey Price (Owatonna) over Jack Holman (Northfield) Dec 7-2
220 - David Tonjum (Northfield) over Luke Effertz (Owatonna) Fall 1:02
285 - Isaiah Noeldner (Owatonna) over Nick Lopez (Northfield) Fall 4:50

Minnesota Coronavirus Cases

Data is updated nightly.

Cases: 270157

Reported Deaths: 3297
CountyCasesDeaths
Hennepin579261084
Ramsey24528470
Anoka19211213
Dakota18738176
Washington12351104
Stearns1200389
Scott735654
St. Louis712297
Wright646135
Olmsted604730
Sherburne499538
Clay435954
Carver397312
Blue Earth367011
Rice350331
Kandiyohi337613
Crow Wing306729
Nobles293828
Chisago27778
Benton256338
Otter Tail251415
Winona240928
Mower232822
Polk222221
Douglas211929
Morrison207521
Lyon189810
McLeod18089
Beltrami177115
Goodhue173126
Becker16769
Itasca165223
Steele16396
Todd161412
Isanti159115
Carlton148310
Nicollet144523
Freeborn13625
Mille Lacs129030
Le Sueur12899
Waseca128710
Pine11625
Cass11538
Brown112610
Meeker10117
Martin97020
Roseau9443
Hubbard92822
Wabasha8961
Dodge7770
Watonwan7604
Redwood75118
Chippewa7437
Renville68818
Sibley6844
Cottonwood6800
Wadena6706
Pipestone65618
Aitkin64722
Rock6259
Houston6012
Fillmore5910
Yellow Medicine55310
Unassigned52756
Murray5173
Pennington5076
Kanabec49711
Swift4835
Faribault4650
Pope4620
Stevens4342
Clearwater4156
Marshall4047
Jackson3981
Lake3463
Koochiching3275
Wilkin3175
Lac qui Parle3123
Lincoln3081
Norman3006
Big Stone2711
Mahnomen2404
Grant2256
Red Lake1833
Kittson1786
Traverse1190
Lake of the Woods821
Cook570

Iowa Coronavirus Cases

Data is updated nightly.

Cases: 210482

Reported Deaths: 2173
CountyCasesDeaths
Polk31270322
Linn13252158
Scott1022075
Black Hawk10209126
Woodbury9870111
Johnson900835
Dubuque866490
Story637819
Dallas595555
Pottawattamie574666
Sioux349925
Webster330928
Marshall327841
Cerro Gordo323041
Clinton303637
Buena Vista290214
Muscatine266964
Des Moines266116
Plymouth257937
Warren254610
Wapello239971
Jones221112
Jasper202739
Marion191518
Carroll188220
Lee188015
Bremer176012
Henry16847
Crawford168215
Benton157414
Tama145140
Jackson13608
Delaware134721
Boone127711
Washington126513
Dickinson126210
Mahaska119027
Wright11425
Buchanan10789
Page10774
Hardin105810
Clay10434
Harrison101428
Clayton10084
Cedar98913
Hamilton9877
Mills9806
Calhoun9787
Fayette9588
Lyon9458
Floyd92614
Kossuth9214
Poweshiek91512
Butler8943
Winneshiek88910
Winnebago87423
Iowa86711
Louisa79916
Hancock7947
Chickasaw7853
Grundy77310
Sac7617
Cherokee7484
Cass73519
Appanoose7336
Shelby7184
Allamakee71111
Mitchell7074
Emmet70123
Guthrie69215
Union6866
Franklin67619
Humboldt6495
Madison6414
Jefferson6121
Palo Alto6044
Unassigned5810
Keokuk5237
Pocahontas5072
Howard4999
Osceola4941
Greene4860
Clarke4564
Ida42810
Monroe42812
Montgomery42610
Davis4225
Taylor4162
Adair4066
Monona3912
Fremont3432
Worth3330
Van Buren3294
Lucas3056
Decatur2950
Wayne2836
Audubon2811
Ringgold1832
Adams1521
Rochester
Broken Clouds
29° wxIcon
Hi: 39° Lo: 27°
Feels Like: 20°
Mason City
Clear
30° wxIcon
Hi: 39° Lo: 29°
Feels Like: 22°
Albert Lea
Clear
30° wxIcon
Hi: 38° Lo: 31°
Feels Like: 23°
Austin
Clear
28° wxIcon
Hi: 39° Lo: 30°
Feels Like: 28°
Charles City
Broken Clouds
32° wxIcon
Hi: 39° Lo: 29°
Feels Like: 25°
Rain & Snow Return for Tuesday
KIMT Radar
KIMT Eye in the sky

Community Events