STREAMING NOW: Watch Now

Minnesota individual section wrestling quarterfinals

Wrestlers hoped to advance to Saturday's semifinals and finals.

Posted: Feb 22, 2019 10:58 PM
Updated: Feb 23, 2019 2:42 AM

Semifinal matchups:

Section 1A

106: Cohen Whiste (Grand Meadow-LeRoy Ostrander-Southland) vs. Brodie Kellen (Dover-Eyota); Michael Majerus (Zumbrota-Mazeppa) vs. Brandon Ross (Caledonia-Houston)

113: Cael Bartels (Chatfield) vs. Jacob Dessner (Dover-Eyota); Makae O'Reilly (Goodhue) vs. Tucker Ginther (Caledonia-Houston)

120: Ross Herber (Lanesboro-Rushford Peterson) vs. Rylie Christianson (Goodhue); John Poulin (Zumbrota-Mazeppa) vs. Jett Thoreson (Saint Charles)

126: Seth Goetzinger (Chatfield) vs. Tyler Mathison (Saint Charles); Gavin Gust (Dover-Eyota) vs. Gabe Speltz (Lanesboro-Rushford Peterson)

132: Jackson Hale (Grand Meadow-LeRoy Ostrander-Southland) vs. Tate Carver (Chatfield); Taylor DeFrang (Dover-Eyota) vs. Nolan Rommel (Wabasha-Kellogg)

138: Mark Buringa (Saint Charles) vs. Colby Dobbs (Triton); Donavon Felton (Grand Meadow-LeRoy Ostrander-Southland) vs. Tagen Miller (Wabasha-Kellogg)

145: Kyle Cavanaugh (Caledonia-Houston) vs. Rece Voigt (Grand Meadow-LeRoy Ostrander-Southland); Dominic Jenkins (Lanesboro-Rushford Peterson) vs. Baxter O'Reilly (Goodhue)

152: Marcus Otomo (Dover-Eyota) vs. Nathan Goldsmith (Chatfield); Tyler Soltau (Zumbrota-Mazeppa) vs. Isaac Denstad (Caledonia-Houston)

160: Kelby O'Reilly (Goodhue) vs. Trey Theobald (Triton); Ethan Kovars (Zumbrota-Mazeppa) vs. Noah Sayles (Grand Meadow-LeRoy Ostrander-Southland) 

170: Kaleb O'Reilly (Goodhue) vs. Payton Schott (Caledonia-Houston); Ethan Sense (Lanesboro-Rushford Peterson) vs. Devontae Goldsmith (Chatfield)

182: Jacob Bennett (Zumbrota-Mazeppa) vs. Kyle Schoenfelder (Goodhue); Ryan Wagner (Caledonia-Houston) vs. Logan Wendt (Saint Charles)

195: Michael Nelson (Dover-Eyota) vs. Matt McKinney (Zumbrota-Mazeppa); Jed Kasten (Caledonia-Houston) vs. Noah Herber (Lanesboro-Rushford Peterson)

220: Kodee O'Reilly (Goodhue) vs. Teagon Young (Saint Charles); Nick McCabe (Caledonia-Houston) vs. AJ Karver (Chatfield)

285: Clayton Luthe (Grand Meadow-LeRoy Ostrander-Southland) vs. Matthew Betcher (Goodhue); Alec Francis (Caledonia-Houston) vs. Corbin Giesler (Triton) 

Section 1AA

106: Jonathan Harvey (Lake City) vs. Preston Carlisle (Cannon Falls); Jace Minelli (Kasson-Mantorville) vs. Luke Williams (Pine Island)

113: Maxwell Peterson (Byron) vs. Mason West (Lake City); Erwin Strelow (Cannon Falls) vs. Logan Vaughn (Kasson-Mantorville)

120: Chase DeBlaere (Simley) vs. Nash Nelson (Lake City); Garrett Olson (Plainview-Elgin-Millville) vs. Robby Horsman (Kasson-Mantorville)

126: Mitchell Peterson (Byron) vs. Ruben Saldivar (Simley); Giovanni Ruffo (Kasson-Mantorville) vs. Cooper Peterson (Cannon Falls)

132: Ryan Sokol (Simley) vs. Ty Smidt (Stewartville); Cael Marx (Plainview-Elgin-Millville) vs. Matthew Harfmann (Kasson-Mantorville)

138: Cael Berg (Simley) vs. Cooper Hofschulte (Plainview-Elgin-Millville); Dawson Fallon (Pine Island) vs. Tanner Paulson (Kasson-Mantorville)

145: Antonio Everett (Simley) vs. Joe Stucky (Plainview-Elgin-Millville); Carlos Ruffo (Kasson-Mantorville) vs. Brody Olson (Stewartville)

152: Gavin Nelson (Simley) vs. Kail Wynia (Kasson-Mantorville); Peter Fitterer (Cannon Falls) vs. Carter Marx (Plainview-Elgin-Millville)

160: Bennett Berge (Kasson-Mantorville) vs. Keegan Zelinske (Stewartville); Chris Modrak (Cannon Falls) vs. Jacon Hageman (Simley)

170: Nolan Wanzek (Simley) vs. Alex Rahman (Plainview-Elgin-Millville); Colton Jorgenson (La Crescent-Hokah) vs. Derek Meinke (Lake City)

182: Patrick Kennedy (Kasson-Mantorville) vs. Martin Prieto (Plainview-Elgin-Millville); Ethan Meyer (Stewartville) vs. Quayin Short (Simley)

195: Dustin Dittrich (Plainview-Elgin-Millville) vs. Garrison Soliday (St. Thomas Academy); Bennett Tabor (Simley) vs. Grant Parrish (Kasson-Mantorville)

220: Garsen Schorr (Kasson-Mantorville) vs. Riley Wingert (Plainview-Elgin-Millville); Freddy Rivera (Simley) vs. Phil Skeps (St. Thomas Academy) 

285: Daniel Kerkvliet (Simley) vs. Carter Jannsen (Stewartville); Anthony Moe-Tucker (Kasson-Mantorville) vs. Logan Wingert (Plainview-Elgin-Millville)

Section 1AAA

106: Chase Murphy (Northfield) vs. Ben Timmerman (Mayo); Cael Robb (Owatonna) vs. Hunter Frost (Farmington)

113: Ryan Henningson (Winona/Winona Cotter) vs. Joey Flores (Albert Lea); Aiden Tobin (Faribault) vs. Jake Messner (Northfield)

120: Nic Cantu (Albert Lea) vs. Gael Ramirez (Faribault); Kanin Hable (Owatonna) vs. Sam Holman (Northfield)

126: Cole Glazier (Albert Lea) vs. Gavin Anderson (Northfield); Riley Stoltz (Faribault) vs. Marshall Peters (Mayo)

132: Trayton Anderson (Northfield) vs. Cameron Davis (Albert Lea); Jacob Reinardy (Owatonna) vs. Connor Higgins (John Marshall)

138: Drew Woodley (Northfield) vs. Derrick McMillian (Albert Lea); Cade Sheehan (Mayo) vs. Landen Johnson (Owatonna)

145: Kaden Nelson (Owatonna) vs. Darrin Kuyper (Northfield); Caleb Talamantes (Albert Lea) vs. Luke Peterson (Farmington)

152: Owen Pharo (Century) vs. Austin Hamel (Farmington); Griffen Studier (Albert Lea) vs. Josh Oathoudt (Faribault)

160: Chase Vought (Farmington) vs. Kolby Olson (Northfield); William Krueger (Mayo) vs. Matt Seykora (Owatonna)

170: Luke Weierke (Farmington) vs. Jack Stanton (Northfield); Austin Underdahl (Faribault) vs. Trevor Pomeroy (Winona/Winona Cotter)

182: Zach Glazier (Albert Lea) vs. Dylan Lippert (Faribault); Parker Venz (Farmington) vs. Cade King (Owatonna)

195: MacAron Kukowski (Farmington) vs. Jack Holman (Northfield); Lance Thorn (Winona/Winona Cotter) vs. Josh Heyda (Faribault)

220: Tyler Nachtigal (Winona/Winona Cotter) vs. Brady Nielson (Albert Lea); David Tonjum (Northfield) vs. Nick Staska (Owatonna)

285: Zander Rusert (Winona/Winona Cotter) vs. Adam Vlasaty (Austin); Nick Lopez (Northfield) vs. Damon Hinrichs (Mayo) 

Minnesota Coronavirus Cases

Data is updated nightly.

Confirmed Cases: 128152

Reported Deaths: 2354
CountyConfirmedDeaths
Hennepin33024980
Ramsey13609355
Dakota9467136
Anoka8324150
Stearns554641
Washington539968
Scott326534
Olmsted315930
St. Louis279765
Wright233214
Nobles219516
Clay215343
Blue Earth20037
Carver17247
Kandiyohi16395
Sherburne160621
Rice15929
Mower149915
Winona122518
Crow Wing94721
Lyon9416
Chisago9202
Waseca9199
Benton8827
Beltrami8397
Otter Tail7896
Todd7525
Steele7342
Nicollet70017
Itasca69617
Morrison6578
Freeborn6494
Douglas6323
Martin60216
Le Sueur5985
McLeod5764
Watonwan5724
Polk5574
Goodhue54211
Becker5193
Pine5190
Isanti5115
Chippewa4153
Carlton4031
Dodge3790
Mille Lacs37613
Hubbard3462
Cass3445
Wabasha3430
Pipestone33616
Meeker3183
Brown3113
Rock3113
Yellow Medicine2715
Cottonwood2650
Unassigned26553
Murray2643
Redwood26011
Fillmore2450
Sibley2423
Renville23711
Faribault2210
Roseau2160
Wadena2082
Jackson2041
Kanabec19410
Swift1931
Houston1861
Stevens1741
Lincoln1720
Pennington1711
Koochiching1644
Aitkin1592
Pope1520
Big Stone1310
Lac qui Parle1303
Wilkin1274
Lake1110
Norman1050
Mahnomen1041
Marshall971
Grant924
Clearwater880
Red Lake662
Traverse540
Lake of the Woods431
Kittson370
Cook110

Iowa Coronavirus Cases

Data is updated nightly.

Confirmed Cases: 111117

Reported Deaths: 1587
CountyConfirmedDeaths
Polk18419283
Woodbury697994
Johnson571730
Black Hawk535098
Linn5245129
Dubuque489654
Scott421037
Story391018
Dallas336944
Pottawattamie309144
Sioux234314
Buena Vista222512
Marshall195936
Webster178914
Plymouth159426
Wapello149462
Clinton140926
Muscatine139358
Crawford133712
Des Moines13059
Cerro Gordo130423
Warren11856
Carroll107212
Jasper105534
Henry10075
Marion95710
Tama91837
Lee90710
Delaware72912
Dickinson7117
Wright7071
Boone6969
Mahaska65924
Bremer6389
Washington62711
Harrison6238
Jackson5583
Benton5381
Lyon5287
Louisa50715
Clay5044
Hamilton4613
Winnebago45818
Winneshiek4559
Hardin4495
Kossuth4460
Poweshiek44111
Floyd42411
Jones4223
Cedar4205
Buchanan4194
Emmet41517
Iowa3948
Cherokee3832
Franklin37818
Sac3774
Guthrie37615
Clayton3753
Page3740
Shelby3601
Mills3551
Butler3542
Fayette3543
Cass3512
Madison3512
Allamakee3438
Chickasaw3381
Clarke3283
Humboldt3083
Hancock2984
Palo Alto2982
Grundy2895
Calhoun2854
Howard2619
Osceola2610
Monroe25111
Mitchell2380
Monona2361
Taylor2302
Union2194
Appanoose2173
Pocahontas2172
Jefferson2121
Lucas1976
Fremont1881
Ida1842
Greene1820
Van Buren1662
Davis1634
Montgomery1616
Adair1481
Keokuk1481
Decatur1430
Audubon1381
Worth1340
Wayne1133
Ringgold832
Adams700
Unassigned140
Rochester
Overcast
33° wxIcon
Hi: 35° Lo: 18°
Feels Like: 23°
Mason City
Overcast
34° wxIcon
Hi: 38° Lo: 19°
Feels Like: 23°
Albert Lea
Overcast
34° wxIcon
Hi: 35° Lo: 19°
Feels Like: 26°
Austin
Overcast
34° wxIcon
Hi: 36° Lo: 19°
Feels Like: 25°
Charles City
Overcast
36° wxIcon
Hi: 39° Lo: 20°
Feels Like: 25°
Tracking another round of snow for the weekend
KIMT Radar
KIMT Eye in the sky

Community Events