Iowa prep football playoff pairings

Here are the matchups

Posted: Oct 20, 2018 6:50 AM

GAMES FRIDAY, OCT. 26

8-MAN

Bracket A

Midland, Wyoming (9-1) at Iowa Valley (9-0)

New London (8-1) at Gladbrook-Reinbeck (7-2)

Bracket B

Northwood-Kensett (8-1) at Ar-We-Va (9-0)

Newell-Fonda (8-1) at Southeast Warren (10-0)

Bracket C

Stanton (7-2) at Exira-EHK (8-1)

Lenox (7-2) at Fremont-Mills (8-1)

Bracket D

Rockford (8-1) at Turkey Valley (8-1)

Central City (8-1) at Don Bosco, Gilbertville (8-1)

CLASS A

Bracket A

Lynnville-Sully (7-2) at Hudson (9-0)

Highland (7-2) at Durant (7-2)

Bracket B

Wapsie Valley (7-2) at Bishop Garrigan (9-0)

BGM, Brooklyn (8-1) at Edgewood-Colesburg (8-1)

Bracket C

Akron-Westfield (7-2) at Westwood, Sloan (8-1)

West Hancock (7-2) at Hinton (8-1)

Bracket D

Alta-Aurelia (7-2) at AHSTW, Avoca (9-0)

North Tama (8-1) at Newman Catholic (7-2)

CLASS 1A

Bracket A

West Lyon (7-2) at South Central Calhoun (9-0)

Treynor (8-1) at West Sioux (8-1)

Bracket B

Mediapolis (8-1) at Bellevue (9-0)

Pella Christian (6-3) at Wilton (8-1)

Bracket C

Mount Ayr (7-2) at Interstate 35 (9-0)

South Hamilton (7-2) at Dike-New Hartford (9-0)

Bracket D

Sumner-Fredericksburg (7-2) at Van Meter (9-0)

West Branch (8-1) at Osage (7-2)

CLASS 2A

Bracket A

Kuemper Catholic (5-4) at PCM, Monroe (9-0)

West Marshall (7-2) at Williamsburg (6-3)

Bracket B

Spirit Lake (7-2) at BH/RV (8-1)

OABCIG (7-2) at Southeast Valley (7-2)

Bracket C

Union (6-3) at Waukon (8-1)

Algona (8-1) at Crestwood (6-3)

Bracket D

Greene County (8-1) at Benton Community (8-1)

Chariton (8-1) at West Liberty (6-3)
CLASS 3A

Bracket A

Bishop Heelan, S.C. (7-2) at Sergeant Bluff-Luton (8-1)

Spencer (7-2) at Norwalk (6-3)

Bracket B

Carroll (6-3) at Lewis Central (9-0)

Harlan (7-2) at Oskaloosa (8-1)

Bracket C

Pella (8-1) at Xavier, Cedar Rapids (9-0)

Clear Creek-Amana (8-1) at Decorah (7-2)

Bracket D

Epworth, Western Dubuque (7-2) at Solon (9-0)

Waverly-Shell Rock (8-1) at North Scott (8-1)

CLASS 4A

Bracket A

Southeast Polk (4-5) at Ankeny Centennial (9-0)

Prairie, Cedar Rapids (7-2) at Johnston (7-2)

Bracket B

Ankeny (5-4) at Valley, W.D.M. (9-0)

Fort Dodge (7-2) vs. Dowling Catholic, W.D.M. (7-2), at D.M., East

Bracket C

Indianola (6-3) at Cedar Falls (9-0)

Urbandale (6-3) at Waukee (7-2)

Bracket D

Cedar Rapids, Kennedy (6-3) at Iowa City, West (8-1)

Pleasant Valley (5-4) at Bettendorf (8-1)

Article Comments

Mason City
Clear
wxIcon
Hi: 14° Lo: 10°
Feels Like: -7°
Albert Lea
Clear
wxIcon
Hi: 5° Lo: 5°
Feels Like: -12°
Austin
Clear
wxIcon
Hi: 8° Lo: 6°
Feels Like: -8°
Charles City
Clear
wxIcon
Hi: 15° Lo: 10°
Feels Like: -5°
Rochester
Clear
wxIcon
Hi: 5° Lo: 3°
Feels Like: -15°
Temperatures rebound tonight
KIMT Radar
KIMT Eye in the sky

Latest Video

Image

Local organizations set goals for 2020

Image

Local family benefits from holiday toy drive

Image

Sara's Daybreak Forecast - Wednesday

${item.thumbnail.title}

StormTeam 3: Keeping an eye on our next snow chance

Image

Hergert headed to the Phillies

Image

RPS moving forward with new school

Image

Tuesday's basketball and hockey highlights

Image

Baking for hospice patients

Image

Man rescued from river speaks

Image

Articles of Impeachment

Community Events