Election 2018: Olmsted County results

Here's who is on this year's ballot.

Posted: Nov. 2, 2018 11:08 AM
Updated: Nov. 7, 2018 1:38 AM

· Rochester Mayor
o Kim Norton - 31810 WINNER
o Charlie O’Connell - 14938
· Rochester City Council Ward 1
o Patrick Keane - 4190 APPARENT WINNER
o Heather Holmes - 4146
· Rochester City Council Ward 3
o Nick Campion* - 5579 WINNER
o Arlo Kroening - 1754
· Rochester City Council Ward 5
o Judy Hickey - 3907
o Shaun Palmer - 3967 APPARENT WINNER
· Olmsted County Attorney
o Geoffrey A. Hjerleid - 19885
o Mark A. Ostrem* - 37345 WINNER
· Olmsted County Commissioner District 4
o John Helmers - 3600
o Matt Flynn* - 5666 WINNER
· Chatfield Mayor
o Dan Folken - 450
o Russell Smith* - 655 WINNER
· Eyota Mayor
o Franklin Merchant - 294
o Tony Nelson - 459 WINNER
· Eyota City Council Member – Elect 2
o Jamie Ward - 468 WINNER
o John Chesney - 275
o Ranard (Ray) Schuchard* - 323 WINNER
o Bill MacMonegle - 218
· Oronoco City Council Member – Elect 2
o Richard Swartwood - 228 WINNER
o Patricia Shields - 239 WINNER
o Lori Novak - 417
o Beau Hanenberger* - 189
o Kevin Copple - 190
· Pine Island City Council Member – Elect 2
o Jason Johnson* - 744 WINNER
o Jonathan Pahl - 674
o Kelly Leibold - 716 WINNER
o Jerry Vettel* - 362
· Stewartville City Council Member – Elect 2
o Josh Arndt - 1442 WINNER
o Richard Uptagrafft* - 1037
o Daniel Ware - 562
o Craig Anderson* - 1447 WINNER
· Rochester School Board Member Position 4 – Elect 1
o John Eischen - 16265
o Julie Workman* - 29497 WINNER
· Rochester School Board Member Position 5 – Elect 1
o Jean Marvin* - 28155 WINNER
o Dwight Ferguson - 15380
· Rochester School Board Member Position 6 – Elect 1
o Greg Gallas - 15331
o Cathy Nathan - 29199 WINNER

· Rochester School Board Member Position 2 – Elect 1
o Bruce Kaskubar - 13043
o Melissa Amundsen - 32516 WINNER

· Byron School Board Member – Elect 3
o Rebecca Siewert - 936
o Andy Krogstad - 857
o Jeremy Zacher - 538
o Ryan Kennedy - 781
o Craig Fuchs - 1491 WINNER
o Jan Reed - 1586 WINNER
o Sara Gettman - 1276
o Harvey R. Bergh - 1286 WINNER
· Chatfield School Board Member – Elect 3
o Lanny Isensee - 1381 WINNER
o Scott Backer - 1199 WINNER
o Matthew McMahon - 1382 WINNER
o Dorothy-Helen L. Billmeier - 824
· Stewartville School Board Member – Elect 4
o Rebecca Wortman - 2184
o Ethan Riggin - 1489
o Ryan Ravenhorst - 2237
o Todd Emanuel - 2121
o Lori Miller-Beach - 1898

· St. Charles School Board
o Travis Gransee - 1484 WINNER
o Karen Hanson - 1244 WINNER
o Amy Berends - 1471 WINNER
o Eric Manley - 1705 WINNER
o Roger Leistikow - 1099

· Zumbrota-Mazeppa School Board
o Amanda Peters - 1642 WINNER
o Jean Roth - 1576 WINNER
o Stephanie Miller - 1240
o James Wendt - 1712 WINNER
o Shannon Bauer - 1222

· Hayfield School Board
o Lori Rouhoff - 691
o Chad O'Connor - 703
o Curt Heydt - 852
o Kevin Bronson - 369
o Kevin Selfors - 245

Article Comments

Mason City
Clear
73° wxIcon
Hi: 74° Lo: 58°
Feels Like: 73°
Albert Lea
Clear
72° wxIcon
Hi: 72° Lo: 57°
Feels Like: 72°
Austin
Clear
73° wxIcon
Hi: 75° Lo: 59°
Feels Like: 73°
Charles City
Clear
73° wxIcon
Hi: 74° Lo: 57°
Feels Like: 73°
Rochester
Clear
71° wxIcon
Hi: 72° Lo: 55°
Feels Like: 71°
One more nice day before storms.
KIMT Radar
KIMT Eye in the sky

Community Events