Updated MN results: Hagedorn edges Feehan in District 1

Here are the results.

Posted: Nov 2, 2018 11:07 AM
Updated: Nov 7, 2018 12:19 PM

• US Senator for term expiring January 3, 2025

o R – Jim Newberger - 925121
o DFL – Amy Klobuchar* - 1546744
o Legal Marijuana Now – Dennis Schuller - 65371
o Minnesota Green Party – Paula M Overby - 22842
• US Senator for term expiring January 3, 2021
o R – Karin Housley - 1078344
o DFL – Tina Smith* - 1353897
o Legal Marijuana Now – Sarah Wellington - 94301
o Jerry Trooien - 23953
• US Representative District 1
o R – Jim Hagedorn* - 146,202
o DFL – Dan Feehan - 144,891
• Minnesota Governor/Lt. Governor
o R – Jeff Johnson/Donna Bergstrom - 1080381
o DFL – Tim Walz/Peggy Flanagan- 1375651
o Grassroots-Legalize Cannabis - Chris Wright/Judith Schwartzbacker - 67837
o Libertarian- Josh Welter/Mary O’Connor - 26488
• Minnesota Secretary of State
o R - John Howe - 1091234
o DFL – Steve Simon* - 1312580
o Independence – William Denney - 102140
• Minnesota State Auditor
o R – Pam Myhra - 1077774
o DFL – Julie Blaha - 1235542
o Legal Marijuana Now – Michael Ford - 132141
o Libertarian – Chris Dock - 52510
• Minnesota Attorney General
o R – Doug Wardlow - 1132072
o DFL – Keith Ellison - 1234656
o Grassroots-Legalize Cannabis – Noah M Johnson - 143692
• Minnesota State Representative District 26A
o R - Paul F. Wilson - 6047
o DFL – Tina Liebling* - 10429 WINNER
• US Representative District 2
o R - Jason Lewis* - 159373
o DFL – Angie Craig - 177971 WINNER
• State Representative District 21A
o R – Barb Haley* - 11068 WINNER
o DFL – Lori Ann Clark - 8372
• State Representative District 21B
o R – Steve Drazkowski* - 11511 WINNER
o DFL – Jonathan Isenor - 6619
• State Representative District 58B
o R – Patrick Garofalo* - 11549 WINNER
o DFL – Marla Vagts - 8060
• State Representative District 24A
o R- John Petersburg - 10198 WINNER
o DFL – Joe Heegard - 6616
• State Representative District 24B
o R – Brian Daniels - 8972 WINNER
o DFL - Yvette Marthaler - 6076

• State Representative District 27A
o R – Peggy Bennett - 9836
o DFL - Terry Gjersvik - 7552

• State Representative District 27B
o R – Christine Green -275
o DFL - Jeanne Poppe - 223

• State Representative District 28B
o R – Gregory Davids - 10351 WINNER
o DFL - Thomas Trehus - 8308

MINNESOTA JUDICIAL OFFICES- CONTESTED ONLY

• Supreme Court Associate Justice 2
o Michelle MacDonald - 812301
o Margaret Chutich* - 1040110
• Court of Appeals Judge 2
o Anthony L. Brown - 671942
o Lucinda Ellen Jesson* - 1141948

Article Comments

Mason City
Clear
63° wxIcon
Hi: 81° Lo: 56°
Feels Like: 63°
Albert Lea
Clear
70° wxIcon
Hi: 79° Lo: 56°
Feels Like: 70°
Austin
Clear
70° wxIcon
Hi: 80° Lo: 58°
Feels Like: 70°
Charles City
Clear
63° wxIcon
Hi: 78° Lo: 56°
Feels Like: 63°
Rochester
Clear
63° wxIcon
Hi: 78° Lo: 57°
Feels Like: 63°
High pressure and nice weather
KIMT Radar
KIMT Eye in the sky

Latest Video

Image

Substate baseball finals scores

Image

Charles City holds off DCG

Image

A new way to tackle homelessness

Image

Repaving the track

Image

Developing story: River City Renaissance Project

Image

Feeding the Hungry

Image

2020 Election Prep

Image

Samoyeds in Need of Homes

Image

Electric Scooter Pilot Program

Image

Spreading Smiles at St Marys

Community Events