IA HS State Wrestling- Friday

Updates from Des Moines.

Posted: Feb. 16, 2018 12:09 PM
Updated: Feb. 16, 2018 10:46 PM

Class 2A wrestlers advancing to the finals:

126 - Eric Faught (Clear Lake) 8-1

Scroll for more content...

145 - Ryan Steffen (Crestwood) 6-4

Class 3A wrestlers advancing to the finals:

106 - Cullan Schriever (Mason City) 13-4 

Other Semifinal Results:

Class 2A

160 - Luke Hageman (BCD) dec. over Zach Williams (Osage) 6-1

195 - Cody Fisher (WOGR) dec. over Dalton Chipp (H-D) 9-4

Class 1A

106 - Jaymus Wilson dec. over Brock Dietz (N-P) 6-0

120 - Daniel Meeker (WAPE) MD over Tyler Helgeson (Lake Mills) 10-0

126 - Cobe Siebrecht (LISB) dec. over Jacob McBride (Newman) 10-3

170 - Gabe Pauley (AHST) dec. over Chase McCleish (Newman) 10-5

182 - Logan Schumacher (MSM) SV-1 over Zach Ryg (Central Springs) 8-1

195 - Tanner Sloan MD over Gabe Irons (Lake Mills) 11-0

195 - Hunter DeJong (SIOC) dec. over Hunter Hagen (West Hancock) 11-7

220 - Cam Fulcher (HUDS) dec. over Zack Santee (Central Springs) 3-2

285 - Brian Sadler (JESUP) fall over Cameron Beminio (Belmond-Klemme) 3:23


Class 2A wrestlers advancing to the semifinals:

126- Eric Faught (Clear Lake) 8-2 

145- Ryan Steffen (Crestwood) 6-5 

160- Zach Williams (Osage) Fall 1:42

195- Dalton Chipp (H-D) 11-9 SV

Class 3A wrestlers advancing to the semifinals:

106- Cullan Schriever (Mason City) 10-4

Class 1A wrestlers advancing to the semifinals:

106 - Brock Dietz (Nashua-Plainfield) Fall 3:56

120 - Tyler Helgeson (Lake Mills) 1-0

126 - Jacob McBride (Newman) 6-3

170 - Chase McCleish (Newman) 2-0

182 - Zach Ryg (Central Springs) Fall 3:19

195 - Hunter Hagen (West Hancock) Fall 2:57

195 - Gabe Irons (Lake Mills) Fall 1:24

220 - Zack Santee (Central Springs) 4-3

285 - Cameron Beminio (Belmond-Klemme) 5-2

Other Quarterfinal Results:

Class 2A

106 - Colby Lillegard (BOFA) fall over Sam Nelson (Clear Lake) 5:53

113 - Andrew Flora (ADM) dec. over Joe Sullivan (Osage) 8-2

120 - Drake Doolittle (WECI) dec. over Kaden Anderlik (Crestwood) 4-3

152 - Isaac Judge (STC) MD over Dylan Koresh (Charles City) 11-3

160 - Josh Ramirez (WADU) fall over Colter Bye (Charles City) 2:54

170 - Tristian Hansmeier (WAUK) fall over Carson Devine (Algona) 3:15

Class 3A

126 - Brody Teske (FODO) fall over Colby Schriever (Mason City) 3:41

Class 1A

126 - Alex Thomsen (UNDE) TF over Logan Heaberlin (Belmond-Klemme) 22-5 2:55

145 - Cooper Siebrecht (LISB) dec. over Chance Throndson (Riceville) 9-2

160 - Ryan Schott (REGI) MD over Elijah Wagner (Lake Mills) 11-0

182 - Garet Sims (IVM) dec. over Tucker Kroeze (Belmond-Klemme) 7-0

Click on this link to view all of the state tournament brackets.

Related Content

Article Comments

Mason City
Few Clouds
84° wxIcon
Hi: 94° Lo: 72°
Feels Like: 90°
Albert Lea
Overcast
82° wxIcon
Hi: 91° Lo: 70°
Feels Like: 85°
Austin
Overcast
84° wxIcon
Hi: 93° Lo: 71°
Feels Like: 87°
Charles City
Clear
84° wxIcon
Hi: 93° Lo: 73°
Feels Like: 90°
Rochester
Overcast
84° wxIcon
Hi: 92° Lo: 70°
Feels Like: 88°
Soaking rains return to the forecast.
KIMT Radar
KIMT Eye In The Sky

Community Events